Rozbłyski na Słońcu mogą zniszczyć Pollin?

Pewnie nie wszyscy spotkali się z terminem rozbłysków słonecznych, ani z tym, że mogą one spowodować znaczne zmiany na naszej planecie, a nawet ją zniszczyć! Oczywiście nikt z redakcji nie chce siać zamętu, tym bardziej  przed nieznanym.

Czym właściwie jest rozbłysk słoneczny? Rozbłysk słoneczny to zespół zjawisk i procesów fizycznych wywołany nagłym wydzieleniem w atmosferze Słońca ogromnej ilości energii, spowodowany przez proces anihilacji pola magnetycznego* (w celu wyjaśnienia pojęć zapraszam na dół artykułu). Energia ta została wcześniej zakumulowana w polach magnetycznych obszarów aktywnych*.  Czas trwania rozbłysku waha się od kilkunastu minut dla najsłabszych zjawisk aż do około półtorej godziny w zjawiskach najbardziej intensywnych. Zjawiska tworzące łącznie rozbłysk słoneczny przebiegają we wszystkich warstwach atmosfery słonecznej. Podczas rozbłysku emitowane są ogromne ilości energii w postaci fal elektromagnetycznych (od gamma do radiowych) oraz strumienie cząstek (elektronów, protonów, jonów) o prędkościach dochodzących do 70% prędkości światła. (około 755 476 994 km/h) (dane wikipedia).

No dobrze, wiadomo już czym są rozbłyski słoneczne to teraz warto wiedzieć, dlaczego są one groźne dla naszej planety i dla nas samych? Generalnie zwykłe rozbłyski słoneczne nie są zbytnio niebezpieczne, a ich skutkiem ubocznym są piękne zorze polarne obserwowane w północnych częściach mikroświata. Jednak raz na około tysiąc lat zdarzają się tzw. gigantyczne rozbłyski, które zostały odkryte dosyć niedawno. Taki gigantyczny rozbłysk spowodowałby problemy z łącznością na naszej planecie, głównie przez zniszczenie satelitów albo nawet uszkodzenie warstwy ozonowej, a to byłoby już o wiele większe zagrożenie niż utrata łączności, bez której przecież v-ludzkość spokojnie żyła w erze przedinternetowej. Gigantyczne rozbłyski zdarzały się już w dziejach v-świata, jednak nie zostały szczegółowo opisane, a ponadto nie miały one większych wpływów na życie na Pollinie, ale czy to pozwala nam spać spokojnie? Otóż nie, bo nigdy nie wiadomo kiedy nadejdzie na tyle silny rozbłysk słoneczny, który może być naszym gwoździem do trumny. Zakończę jednak optymistycznie. Na szczęście astronomowie z Obserwatorium im. JKM Edwarda II i innych tego typu obiektów w v-świecie bacznie obserwują to co się dzieje na Słońcu. Trzeba mieć nadzieję, że w niedługim czasie, dzięki nieustannej pracy naukowców, będziemy mogli zapobiec ewentualnym skutkom silnego rozbłysku słonecznego.

Wyjaśnienia:

1. Anihilacja pola magnetycznego – gwałtowna zamiana energii pola magnetycznego na energię termiczną (ciepła) i kinetyczną (ruchu) w szeregu procesów fizycznych zachodzących w obszarze gwałtownej (przestrzennie) zmiany pola magnetycznego. Jeden z głównych mechanizmów powstawania rozbłysków słonecznych i gwiazdowych.

2. Obszar aktywny – to obszar atmosfery słonecznej, w którym obserwuje się całe spektrum zjawisk aktywnych na wszystkich poziomach tej atmosfery. Poszczególne zjawiska aktywne pojawiają się w zależności od stanu rozwoju obszaru aktywnego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*