Mikronacyjna Poradnia Przeżycia – część 7

Przyszedł najwyższy czas na dokończenie tekstów opisujących profesje w Dreamlandzie, które docelowo znajdą się w zasobach tutoriala. Dziś postanowiłem opisać możliwość działalności w zawodzie pisarza i dziennikarza.

Dziennikarz

W Królestwie Dreamlandu działalność dziennikarska opiera się na cyklicznym komentowaniu i opisywaniu najnowszych wydarzeń, starając się zachować obiektywny obraz przedstawianych informacji. Właściwie wszystkie obecnie aktualne tytuły prasowe (Kurier, Mercurius Furlandiae, Tygodnik Luindorski, EcoMic i Trud) skupiają swoją twórczość głównie na opisywaniu aktualnych wydarzeń. Na szczęście redaktorzy wymienionych przeze mnie gazet nie zajmują się tylko tym co dzieje się obecnie, ale ich domenami jest także poezja, czy grafika. Ciekawą formą komentowania aktualności są reportaże w Telewizji Dreamlandzkiej, z inicjatywy JE sir Oskara ben Groznego-Witta. Jeden z takich reportaży dostępny jest pod tym linkiem. Oprócz tego, że są ciekawe, pozwalają na konkretne i szybkie pozyskanie informacji, o tym co działo się w Królestwie w ostatnim tygodniu, bez konieczności śledzenia i przeglądania wielu wątków na forum. Ważnym aspektem w prowadzeniu działalności publicystycznej jest to, że obowiązuje wolność słowa, a co za tym idzie działalność prasowa jest wolna i niezależna.

 Pisarz

W Dreamlandzie pracę pisarza można wykonywać na bardzo wiele sposobów, w zależności od twórczości w jakiej dana osoba się specjalizuje. Mogą to być felietony, opowiadania, czy nawet powieści. Można wydawać je na forum, czy w którejś z gazet. Od czasu do czasu w Królestwie organizowane są konkursy literackie, w których można zaprezentować swoje dzieła. Jeśli spotkają się one z aprobatą, można wygrać nagrody w formie wirtualnych pieniędzy. Skarbnicą takiej twórczości jest Biblioteka św. Róży, w której przechowywane są dzieła różnych mikronautów na przestrzeni wielu lat. Często właśnie najlepsze konkursowe prace umieszczane są w Bibliotece św. Róży, a jest to niebywała nagroda, ponieważ dane dzieło nie zaginie, a będzie niczym muzealny eksponat dostępny nawet za parę lat.

Artysta

Przy tak dużej koncentracji v-życia w Królestwie na forum wydawać się może, że nie ma tu miejsca na działalność poza polityką, czy sprawami urzędowymi, ale wbrew pozorom każda działalność artystyczna jest mile widziana. Ważną dla artystów-malarzy instytucją jest Galeria Królewska. Galeria to miejsce, w którym zamieszczone są obrazy i wystawy malarzy, rysowników i grafików. Prawie od początku istnienia Dreamlandu zawsze znalazł się ktoś, kto miał ciągoty do malowania, rysowania i grafiki. Jeśli masz talent artystyczny, to warto abyś zaprezentował swoje zdolności na forum. Jeśli miałbyś kilka prac to wtedy możesz postarać się o to, żeby minister do spraw kultury, czy ktoś z Królewskich Służb Informatycznych umieścił Twoje prace w Galerii. Oprócz Galerii grafiki mogą być prezentowane w gazetach.

Oprócz twórczości dotyczącej obrazów, grafik, rysunków, czy komiksów na uwagę zasługuje też twórczość pisana pod postacią wierszy. Mimo, że realnie nie cieszą się popularnością, to w v-świecie są ciekawym urozmaiceniem, tym bardziej jeśli dotyczą v-życia. Ogólnie nie ma się czego wstydzić, a wszelkie ewentualne uwagi wziąć sobie do serca. W końcu zawsze warto poznać opinię innych i to co wymaga poprawy – udoskonalić.

Myślę, że udało mi się przedstawić to w jaki sposób można prowadzić działaność w Dreamlandzie jako pisarz i dziennikarz. Kolejne części cyklu już niebawem.